چهارشنبه 1 خرداد 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

مراسم افتتاحيه همايش ملي مراكز داده در حال برگزاري است

  • یکشنبه 9 اردیبهشت 1397
  • 1351

با حضور معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس پدافند عامل و رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران مراسم افتتاحيه دومين همايش ملي مراكز داده آغاز به كار كرد.

به گزارش روابط عمومي، رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در مراسم افتتاحيه اين همايش اظهار داشت: سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران به عنوان مرکز تحقیقاتی پیشرو در زمینه فناوریهای نوین و باروی اجرایی وزارت علوم در زمینه فناوری محسوب می شود. با عنایت به جایگاه ویژه این سازمان در حوزه فناوری اطلاعات، بررسی و مطالعه چالش های صنعت و فناوری و تلاش برای رفع آن ها در دستور کار خود قرار داده است. این سازمان با دارا بودن 7 پژوهشکده تخصصی، بزرگترین مرکز رشد کشور و برگزاری جشنواره های جوان و بین المللی خوارزمی پشتیبان فناوران و پژوهشگران کشور می باشد.

دكتر عليرضا عشوري افزود: در حوزه فناوری اطلاعات، سازمان پژوهشها از دهه 70 با ایجاد نسل اول شبکه علمی کشور متولی این پروژه کلان ملی بوده و امروز مسئولیت اجرای نسل سوم این شبکه را بر عهده دارد و در واقع سازمان پژوهشها به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارنده پروانه اپراتوری شبکه علمی کشور از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور است.

رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران با اشاره به اين مطلب كه نسل سوم شبکه علمی کشور شبکه‌ای مستقل و مبتنی بر فیبر نوری است بيان داشت: اين شبكه برای اتصال سرعت بالای مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی طراحی شده و در حال توسعه است و ضمن آنكه شبکه علمی كشور از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات است که خود از برنامه‌های دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وي در ادامه افزود: اولین مرکز داده علمی کشور در سطح وزارت علوم به منظور ارائه انواع خدمات مراکز داده به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در سال 1385 در این سازمان ایجاد شد و در حال حاضر این مرکز داده علاوه بر ارائه خدمات متداول به عنوان جایگاه استقرار مرکز مدیریت، مانیتورینگ و امنیت و بخشی از سرویس‌های شبکه علمی در نظر گرفته شده است.

دكتر عشوري يادآور شد: با توجه به موارد ذکر شده و سابقه همکاری سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص شبکه علمی کشور به عنوان نمایندگان دو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از دو سال قبل سازمان تصمیم گرفت تا با برگزاری همایشی ملی حول موضوع مهم و حساس مراکز داده، ضمن گردآوردن تمامی متخصصین، کارشناسان و دست اندرکاران این حوزه، حرکتی در راستای بررسی چالش ها و ارائه راهکارهای فناورانه انجام دهد.

رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران گفت: امروز در حالی دومین همایش سالانه "مراکز داده، زیرساخت و سرویس" را آغاز می کنیم که نخستین دوره آن تیر سال گذشته توسط دفتر فناوری اطلاعات و شبکه علمی کشور و پژوهشکده برق و فناوری اطلاعات سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران و با استقبال با شکوه و فراتر از حد انتظار برگزار شد که در ادامه برنامه همایش، گزارشی از آن دوره و دستاوردها توسط دبیر همایش خدمت حضار محترم ارائه خواهد شد.

دكتر عشوري با اشاره به پشتوانه برگزاری دوره اول اظهار داشت: با در نظر گرفتن اين مطلب، تلاش شد که دوره دوم همایش، پربارتر و باشکوه‌تر از دوره قبلی برگزار شود و افزایش و تنوع کارگاه­های علمی، برگزاری سخنرانی علمی، اخذ مجوزهای ISC، ACM و IEEE و تنوع موضوعات علمی در پنل ها و نشست‌های جنبی از جمله ویژگی‌های اين دوره است كه امید است این همایش بتواند آخرین دستاوردها و نتایج علمی و فناوری را در اختیار دست‌اندرکاران و متخصصان حوزه صنعت مراکز داده قرار بدهد.#/ج

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27