چهارشنبه 26 تیر 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

در سازمان پژوهش‎‎هاي علمي و صنعتي ايران انجام شد

طراحي و ساخت مدل مهندسي دستگاه خوانش ديسک‎هاي ميکروسيالاتي بيلي روبين

  • شنبه 17 شهریور 1397
  • 1112

با نظر شوراي تخصصي پژوهش و فناوري سازمان خاتمه طرح پژوهشي طراحي و ساخت مدل مهندسي دستگاه خوانش ديسک‎هاي ميکروسيالاتي بيلي روبين تاييد شد.

به گزارش روابط عمومی؛ با نظر شوراي تخصصي پژوهش و فناوري سازمان خاتمه طرح پژوهشي طراحي و ساخت مدل مهندسي دستگاه خوانش ديسک‎هاي ميکروسيالاتي بيلي روبين با اعتبار داخلی در تاریخ 13/ 6/ 97 تاييد شد. 
خانم مهندس زیبا نیک آیین مجری طرح با بیان اینکه هدف از این پروژه طراحی و ساخت یک نمونه مهندسی از یک دستگاه آنلایزر خون بر اساس فناوری میکروفلوئید دورانی است در ادامه بیان داشتند: سیستم‎های دوار میکروفلوئید دورانی عمدتا به شکل دیسک ساخته می‎شود و به همین جهت به آنها Lab-on-a-Disc نیز گفته می‎شود. به دلیل ابعاد المان‎های دیسک در مقیاس میکرو، امکان انجام آنالیزهای مختلف در یک دیسک فراهم گردیده است که منجر به ساخت سیستم‎های تمام اتوماتیک قابل حمل می‏گردد. هم‎چنین بسیاری از عملیات و آزمایشات به‎صورت مجزا می‎توانند در یک دیسک انجام گیرند. بطور کلی این دستگاه‎ها شامل دیسک‎های میکروسیالاتی و درایور این دیسک‎ها می‎باشند. درایور شامل قسمت‎های کنترل حرکت دیسک (موتور، برد کنترلی و نرم افزار و...) و قسمت‎های خوانش (قسمت‎های اپتیکی ، LCD و...) می‎باشد که قسمت خوانش دستگاه و درایور طراحی و ساخته شده است .  این دستگاه برای تست همزمان 4 فاکتور خونی قابلیت برنامه‎ریزی داشته و کلیه فرآیند‎های مورد نیاز به‎صورت خودکار در آن انجام می‎پذیرد.
ایشان هم‎چنین درباره مشخصات طرح گفتند؛ سیستم نهایی شامل جوابدهی سریع سیستم نسبت به سیستم های متداول وامکان تست همزمان برای 4 پارامتر مختلف ونمایش نتایج بر روی سیستم و انجام خودکار تمامی مراحل بدون نیاز به اپراتور ماهر و صحت و دقت بالای نتایج و تکرارپذیری بالا و قابلیت کار با حجم‎های پایین نمونه خون می‎شود .
قابل ذکر است کلیه مراحل ساخت و تست دستگاه در سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران انجام شده است.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27