سه شنبه 28 خرداد 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

برگزاري دوره آموزشي تنوع، مستند سازي، ايجاد بانک ژن و پايگاه اطلاعاتي گياهان دارويي براي کشورهاي عضو IORA

  • شنبه 17 آذر 1397
  • 657

دوره آموزشي تنوع، مستند سازي، ايجاد بانک ژن و پايگاه اطلاعاتي گياهان دارويي براي کشورهاي عضو IORA هند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی: دوره آموزشی تنوع، مستند سازی، ایجاد بانک ژن و پایگاه اطلاعاتی گیاهان دارویی برای کشورهای عضو IORA در تاریخ 25 نوامبر تا 1 دسامبر سال 2018 ( 4 تا 10 آذر) در لاکنو هند برگزار شد. این دوره آموزشی اولین فعالیت رسمی مرکز هماهنگی گیاهان دارویی بود که زیرمجموعه تخصصی مرکز منطقه‎ای علوم و انتقال فناوری (IORA RCSTT) به شمار می‌رود.
این دوره آموزشی توسط شورای تحقیقاتی علمی و صنعتی- موسسه مرکزی گیاهان دارویی و معطر هند برنامه‎ریزی شده و با همکاری نزدیک وزارت امور خارجه آن کشور برای کشورهای عضو برگزار شد.
مرکز هماهنگی گیاهان دارویی در پی امضای یادداشت تفاهم همکاری با موسسه مرکزی گیاهان دارویی و معطر وابسته به شورای تحقیقاتی علمی و صنعتی هند (CSIR-CIMAP)در تاریخ 5 اسفند سال 1396 تاسیس شد.

یکی از اهداف مرکز هماهنگی گیاهان دارویی IORA RCSTT ، تشخیص خلأها در جهت بهبود تجارت گیاهان دارویی و محصولات تولیدی آنها در میان کشورهای عضو IORA و کشورهای طرفهای گفتگو است که اولین مرحله، توسعه یک بانک اطلاعات با ایجاد یک پایگاه داده ای بسیار غنی در مورد گیاهان دارویی، متخصصین، محصولات، مؤسسات و سازمان‏های هماهنگ کننده است. این مهم نیازمند جمع‏‎آوری و تدوین دانش و اطلاعات موجود در مورد گیاهان دارویی در هر کشور عضو و به روزرسانی مستمر آنها است.از جمله اهداف این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ارزیابی و مستند سازی گونه‎های گیاهان دارویی
  2. حفظ گنجینه گیاهان دارویی از طریق تاسیس بانک ژنی
  3. تعیین پارامترهای کیفیت به عنوان دستورالعمل‎های مقرراتی
  4. گردآوری پارامترها و اطلاعات موردنياز در مورد گياهان دارويي براي پايگاه اطلاعاتی

قابل ذکر است هدف نهایی برگزارکنندگان این دوره افزایش دانش و آگاهی کارآموزان این دوره، در زمینه ارزیابی، مستندسازی و حفظ تنوع گیاهان دارویی کشور خود بود. در پایان این دوره مقرر شد تا شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به گیاهان دارویی، محصولات، مؤسسات، صنایع و سازمان‎های هماهنگ کننده را جمع آوری و به مرکز هماهنگی گیاهان دارویی این مرکز در هند برای تاسیس یک پایگاه داده کاربردی و فشرده ارسال نمایند تا در آینده برای تجاری‏‎سازی میان کشورهای عضو قابل بهره‌برداری باشد.

در این نشست فوکال‌پوینت‎های گیاهان دارویی 13 کشور عضو از جمله ایران (از بخش‌های خصوصی و دولتی) و همچنین کشورهای افریقای جنوبی، بنگلادش، تایلند، تانزانیا، سریلانکا، سیشل، عمان، ‌کنیا، موریس، مالزی، موزامبیک و هند و یکی از کشورهای طرف گفتگو یعنی انگلیس در این دوره حضور داشتند.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27