سه شنبه 28 خرداد 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

در سازمان پژوهش‌هاي علمي صنعتي ايران؛

بيستمين جشنواره جوان خوارزمي برگزار مي‎شود

  • جمعه 23 آذر 1397
  • 1294

سازمان پژوهش‌هاي علمي صنعتي ايران، با حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري و معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري بيستمين جشنواره جوان خوارزمي را برگزار مي‎کند.

به گزارش روابط عمومی: صبح امروز نشست رسانه‎ایی دبیر بيستمين جشنواره جوان خوارزمي با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
در این نشست دکتر علیرضا اللهیاری دبیر  بیستمین جشنواره جوان خوارزمی با اعلام اینکه آیین معرفی برگزیدگان این جشنواره روز دوشنبه (26 آذر) در سالن خوارزمی سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برگزار می‎شود گفت: از مجموع بیش از 9 هزار و 317 طرح در دو بخش دانش پژوهان و فناوران و بخش دانش آموزی 43 طرح در جشنواره جوان خوارزمی برگزیده و تقدیر می شوند. ایشان در ادامه بیان داشت: این جشنواره در دو بخش اصلی دانش پژوهان و فناوران و بخش دانش آموزی با کمک مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان وزارت آموزش و پرورش برگزار می‎شود‌.
دکتر اللهیاری ادامه داد: در بخش دانش پژوهان و فناوران که طرح‎های پژوهشگران ایرانی گروه سنی زیر 35 سال تقدیر می شود؛ در مجموع 675 طرح به دبیرخانه رسید که از این تعداد 375 طرح در 16 گروه تخصصی؛ شامل برق و کامپیوتر، مکانیک، فناوری‎های شیمیایی، زیست‎فناوری و علوم‎پایه پزشکی، علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مکاترونیک، عمران، مواد و متالوژی و انرژی‎های نو، فناوری نانو، هنر، معماری و شهرسازی، محیط زیست، هوافضا، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری و در 4 دسته‎بندی کلی شامل پژوهش‎‏های بنیادی، توسعه‎ای، کاربردی و اختراع و نوآوری توسط 250 عضو هیات علمی داوری شد و در نهایت 19 طرح به هیات داوران ارجاع و 12 طرح به عنوان طرح‎های برگزیده روز دوشنبه (26 آذر) معرفی و تقدیر می‎شوند.
وی با تاکید بر اینکه در بخش دانش پژوهان و فناوران، طرح‎ها حتما باید قابلیت تجاری‎سازی داشته باشند گفت: در داوری این طرح‎ها سابقه علمی ارسال کنندگان طرح‎ها مدنظر قرار نمی‎گیرد؛ بلکه حتماً بررسی می‎شود که آیا این طرح‎ها با حمایت‎های لازم از سوی سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران، بنیاد ملی نخبگان و دیگر نهادها قابلیت تجاری‎شدن و کارآفرینی را دارد یا خیر.
جشنواره‎های بین‎المللی و جوان خوارزمی توسط سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران از سازمان‎های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت سالانه برگزار می‎شوند.
قابل ذکر است جشنواره جوان خوارزمی مختص افراد زیر 35 سال است و برگزیدگان جشنواره دانش آموزی خوارزمی نیز همزمان با این جشنواره تقدیر می‎شوند، بخش بین‎الملل جشنواره خوارزمی نیز برای افراد بالای 35 سال همه ساله در سطح بین المللی برگزار می‎شود. در ضمن بنیاد ملی نخبگان نیز از برگزیدگان جشنواره‎های خوارزمی حمایت می‎کند.
جشنواره خوارزمی قدیمی‎ترین جشنواره در زمینه علوم فنی و مهندسی در ایران است و از 1366 آغاز به کار کرد و در بخش بین‎الملل امسال سی و دومین دوره و در بخش جوان بیستمین دوره را پشت سر می‎گذارد.
مراسم اعطای جوایز برگزیدگان بخش بین الملل هر ساله همزمان با دهه فجر در بهمن ماه و بخش جوان همزمان با هفته پژوهش و فناوری در هفته پایانی آذر (امسال 24 تا 30 ) برگزار می‎شود.
این دو رویداد علمی و پژوهشی با هدف ارج نهادن به مقام والای پژوهشگران، نوآوران و فناوران، ترویج فرهنگ کارآفرینی، فعالیت دانش‎بنیان و تجاری‎سازی نتایج تحقیقات به شناسایی مخترعان و پژوهشگران برتر کشور می‎پردازند.
بخش دانش آموزی این جشنواره را مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژو‌هان جوان وزرات آموزش و پرورش با همکاری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران برگزار می‌کند.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27