تسهیل تولید دانش و تبدیل آن به محصول

معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني سازمان مهم‌ترین برنامه خود را بازبینی فرایندها در راستای تسهیل تولید دانش و تبدیل آن به محصول اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی: دکتر رضا سپهوند معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مهم‌ترین برنامه خود را بازبینی فرایندها در راستای تسهیل تولید دانش و تبدیل آن به محصول ، توسعه نیروی انسانی و کمک به معیشت کارکنان اعلام کرد.

دکتر سپهوند با بیان اینکه همان‌گونه که از عنوان معاونت پشتیبانی و توسعه سرمایه‌های انسانی مشخص است مهمترین برنامه‌های در راستا و پشتیبانی از فعالیت‌های ماموریتی و در جهت نیل به مأموریت‌های محوله به سازمان می‌باشد، عنوان داشت: در واقع ماموریت سازمان حمایت از تولید دانش و تبدیل آن به محصول با  انجام پروژه های کاربردی و بعضاً بنیادی با تمرکز بر حل مسائل مبتلابه و جدی کشور است و قصد بر این است که در راه تسهیل این گونه فعالیت‌ها آنهم در سالی که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نامگذاری شده است گام‌های خوبی را در سازمان برداریم و بتوانیم از ظرفیت های دانشی این سازمان برای حل مسائل کشور استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: بنابراین حمایت از فعالیت‌های تحقیقاتی، عمده کار ما خواهد بود که در این مسیر باید فرآیند های انجام امور پژوهشی، فرایندهای پرداخت هزینه‌ها، انعقاد قرارداد، پوشش بیمه‌ای و تفاهم نامه‌ها مورد بازبینی قرار گرفته و پس از آن در جهت تسهیل امور  باز مهندسی شود تا پژوهشگر ما بتواند کمترین دغدغه را در این حوزه‌ها داشته باشد.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی با بیان اینکه توانمندسازی نیروهای انسانی از طریق آموزش مهارت‌های آینده جزو برنامه‌های مهم و بعدی ما خواهد بود، افزود: این آموزش‌ها هدف‌مند و در راستای تربیت نیروهای مورد نیاز سازمان خواهد بود تا جایی که بتوانیم نیاز به تخصص نیرو‌های برون سازمانی را کاملاً برطرف کرده و از تمام پتانسیل‌ نیروهای انسانی و توانمند داخل سازمان استفاده کنیم. البته در این مسیر رعایت اصول جانشین پروری و تناسب شغل با شاغل مورد تاکید خواهد بود.

ایشان درباره برنامه خود در حوزه معیشت و رفاه کارکنان بیان داشت: در بحث توجه به معیشت و رفاه کارکنان از جمله توجه به نیازهای مربوط به مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان در نظر داریم که تعاونی مسکن را احیا و برای رفع این دغدغه اساسی از ظرفیت‌های درون سازمانی و برون سازمانی استفاده و برای خانه‌دار شدن همکاران تلاش کنیم چرا که در حال حاضر بر اساس آمارهای دستگاه‌های مرتبط بیشترین هزینه کارمنان در بحث مسکن بوده و بیش از ۶۰ درصد از درآمد افراد برای تامین مسکن هزینه می‌شود. اگر بتوانیم با استفاده از تسهیلات دولتی و هم‌چنین امکانات درون‌سازمانی در رفع این دغدغه و ساماندهی بحث مسکن موفق عمل کنیم، بزرگترین گام را در رفع مشکلات معیشتی و حمایتی و هم‌چنین در بعد توانمندسازی برداشته‌ایم چرا که همکارانی که دغدغه مسکن نداشته باشند بخش بزرگی از دغدغه‌های مالی و معیشتی ایشان حذف می‌شود ودر نتیجه آرامش روانی و تمرکز بر فعالیت‌ها و امور محوله را از خود نشان داده و تعهد سازمانی ایشان افزایش می‌یابد.

دکتر سپهوند در رابطه با طرح ساماندهی منابع انسانی عنوان کرد: برنامه بعدی که مد نظر اینجانب می‌باشد حرکت به سمت انطباق شغل و شاغل است که باید با هماهنگی ادارات مرتبط همکاران را از نظر دانش، توانمندی و مهارت‌های سازمانی  دسته بندی، ساماندهی و در پست‌های مرتبط مشغول نماییم. این موضوع در آخرین جلسه هیات امنای سازمان نیز مطرح شده است و سازمان مکلف به اجرای طرح ساماندهی منابع انسانی شده است.

معاون سازمان در بحث درآمدزایی سازمان نیز بیان داشت:  برنامه‌های‌ مفصلی را در نظر گرفته‌ایم تا با بازاریابی خدمات وارتباط‌گیری مستقیم با دستگاه‌های خدمت گیرنده بتوانیم در افزایش درآمدزایی و شفاف سازی فرآیندها موثر بوده و این درآمدها در کمک به معیشت و رفاه همکاران سازمان مورد استفاده قرار دهیم. در این صورت تعهد و اشتیاق انجام وظائف و امور محوله بر عهده کارکنان نیز افزایش می‌یابد.

وی توجه به اتمام پروژه‌های عمرانی را از برنامه خود اعلام کرد و در این رابطه گفت: در موضوع پروژه های عمرانی نیمه تمام، زمان یکی از ارکان مهم در اتمام و کنترل هزینه‌ها می‌باشد.  برنامه‌های اینجانب سرعت در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است چرا که اتمام به موقع این پروژه‌ها در جلوگیری از استهلاک و هم‌چنین کاهش نقدینگی برای اتمام آن‌ها موثر است. البته همه اینها باید با حفظ کیفیت صورت پذیرد.

ایشان در بحث جذب اعضای هیات علمی جدید با تاکید بر برنامه‌های رئیس سازمان درباره این موضوع گفت: در موضوع نیروی انسانی جذب هیئت علمی جوان و توانمند از موضوعات مورد بحث و در حال انجام می‌باشد چرا که به سمت استاندارد یک به یک یعنی یک عضو هیئت علمی و یک کارمند حرکت خواهیم کرد. در واقع با نگاه توسعه‌ای دکتر زمانیان ریاست سازمان، در آینده‌ای نزدیک هم شاهد حضور تعداد زیادی از دانشمندان جوان و با انگیزه و هم افزایش تعداد پژوهشکده‌های کاربردی برای تحقق ماموریت‌های محوله خواهیم بود.

قابل ذکر است دکتر رضا سپهوند در روزهای اخیر از طرف پرفسور حسن زمانیان به عنوان معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران منصوب شده است.

 

کشور: United Statesآی پی شما: 18.207.160.97مرورگر شما: Unknown ?